Informacje na temat skóry oraz włosów

1. Skóra

Nasza skóra jest nie tylko żywą osłoną, ale również niezwykle funkcjonalną strukturą. Skóra pełni wiele funkcji. Chroni ciało przed wpływem środowiska, gdyż jest w stałym kontakcie z otoczeniem. Skóra odczuwa ciepło i zimno oraz komfort i ból. Niczym urządzenie chemiczne przetwarza leki i trucizny oraz wytwarza enzymy i hormony. Stanowi ochronę przed wstrząsami, ciśnieniem oraz tarciem. Skóra dzięki naturalnej barierze kwasowej zapobiega wnikaniu zarazków. Uogólniając, skóra wykonuje wiele pracy przez całą dobę. Tym samym ochrona skóry ma duże znaczenie, w szczególności gdy niektóre jej funkcje są zaburzone. Ludzka skóra składa się z trzech warstw. Każda z warstw wykonuje określone zadania, ale pozostaje w zgodzie z następną warstwą.

Naskórek

Naskórek stanowi zewnętrzną warstwę naszego ciała i tym samym jest w stałym kontakcie z otoczeniem. Jest stosunkowo cienki i przenika do następnej warstwy – skóry właściwej za sprawą wysuniętego profilu.
Naskórek składa się z różnych warstw. Warstwa zarodkowa stale odnawia skórę oraz jest odpowiedzialna za produkcję melaniny (barwnik brązowy). Komórki są ciągle wytwarzane w tej warstwie dzieląc i mnożąc się. Nowo powstałe komórki przesuwają się na zewnątrz, gdzie tworzą warstwę rogową naskórka jako płyty rogowe. Proces ten zajmuje 4 tygodnie w zdrowej skórze. W wyniku tego procesu komórki są przekształcane w keratynę (substancję rogową), stają się coraz bardziej płaskie i ostatecznie giną. Następnie są uwalniane z powierzchni pojedynczo lub jako małe łuski, aby zwolnić miejsce dla nowych komórek.

Skóra właściwa

Skóra właściwa jest odpowiedzialna za właściwości elastyczne skóry. Kolagen i włókna sprawiają, że skóra jest stabilna i chronią ją przed rozdzieraniem. Komórki czuciowe znajdują się również w tej warstwie. Wszystkie wrażenia (ból, kłucie, temperatura itd.) są przenoszone od receptorów przez nerwy do mózgu jako impulsy elektryczne. Chondroityna w dużych ilościach oraz kwas hialuronowy dostarczają niezbędny materiał odżywczy dla komórek naskórka.

Tkanka podskórna

Stanowi dolną warstwę skóry. W jej skład wchodzą komórki tłuszczowe, jak również substancje odżywcze, naczynia krwionośne, gruczoły łojowe, gruczoły potowe oraz dźwigacze mięśni włosów. Tkanka ta stanowi bazę odżywczą oraz ochronę przed wstrząsami. Komórki tłuszczowe stanowią najczęściej główny element tej tkanki. Objętość komórek, grubość warstwy oraz ułożenie komórek są regulowane przez organizm oraz hormonalnie. Podskórne komórki tłuszczowe występują bardzo rzadko na nosie, powiekach oraz uchu zewnętrznym.

2. Warstwa wodnotłuszczowa

Skóra musi być miękka, gładka i giętka. Efekt ten jest osiągany dzięki cienkiej warstwie wodnotłuszczowej na warstwie rogowej naskórka. Składa się ona głównie z łoju, który jest wydzielany przez gruczoły łojowe. Dochodzi on do powierzchni skóry za włosami oraz wypełnia przestrzeń pomiędzy komórkami. Warstwa wodnotłuszczowa zawiera również cząsteczki wilgoci, które są wydzielane wraz z potem.

 Warstwa wodnotłuszczowa spełnia następujące zadania:

• utrzymuje giętkość skóry
• chroni warstwę rogową naskórka przed znaczną utratą wody
• tworzy naturalną osłonę kwasową (pH 5,5) na powierzchni skóry, co zapobiega przedostawaniu się szkodliwych substancji powodujących zapalenie, infekcje oraz odczyny alergiczne.

3. Włosy

Jakiekolwiek zaburzenia warstwy wodnotłuszczowej wywołują problemy poczynając od podrażnienia skóry a kończąc na chorobach skóry. Nawet oczyszczanie skóry zakłóca równowagę warstwy wodnotłuszczowej. W zdrowej skórze zakłócenie równowagi nie stanowi problemu, gdyż gruczoły łojowe zaczynają natychmiast pracować. W ciągu dwóch godzin warstwa wodnotłuszczowa jest całkowicie odnowiona. Nie można określać potrzeb skóry wyłącznie na podstawie oględzin. Dokładna analiza jest niezbędna w celu wyznaczenia właściwych produktów kosmetycznych dla poszczególnych rodzajów skóry.

Dermatologia oraz kosmetologia zwracają dużą uwagę na piękno i zdrowie naszych włosów oraz skóry głowy. Nasz stan ducha oraz dobre samopoczucie są związane ze stanem naszych włosów. Włosy stanowią drugi pod względem ważności element powodzenia seksualnego. Lekarze oraz farmaceuci są często pytani o produkty odpowiednie dla włosów lub przeciw chorobom skóry głowy. Podanie konkretnej odpowiedzi dotyczącej faktycznego stanu włosów jest konieczne ze względu na zróżnicowanie produktów dostępnych na rynku. Do dnia dzisiejszego zadanie to sprawia często trudności.

Zawartość łoju ma duże znaczenie – nie tylko z punktu widzenia estetycznego oraz higienicznego, ale również osobistego i społecznego. Gruczoły łojowe znajdują się wszędzie na powierzchni skóry. Wytwarzają 1-5 gramów złożonej mieszaniny tłuszczów w ciągu dnia. Mieszanina tłuszczów łącznie z tłuszczami warstwy rogowej naskórka oraz pozostałościami potu tworzy łój na powierzchni skóry. Poszczególne części ciała wydzielają różną ilość łoju. Większość gruczołów łojowych można znaleźć na twarzy, skórze głowy oraz górnej części pleców i klatce piersiowej. Łój powierzchniowy skóry głowy oraz włosów różni się i zależy od rasy, wieku, płci, a także czynników genetycznych, nawyków żywieniowych oraz czynników zewnętrznych jak stres i klimat.